ultra.Uptime

Domeny internetowe

Domena internetowa to adres, pod którym dane usługi (strony WWW, konta e-mail, serwery FTP) są dostępne w Sieci. Stanowi więc ona niepowtarzalny identyfikator, odróżniając określone zasoby i pozwala w prosty sposób do nich dotrzeć.

 
W Polsce zdecydowaną większość domen stanowią domeny .com.pl i .pl. Polecamy je szczególnie dla firm.

Warto wspomnieć, że domena ma również wartość prestiżową i stanowi wartość jako marka (podobnie jak nazwy firmy, logo czy znak towarowy).

Skok na górę strony

» Wybór nazwy domeny
» Rodzaje domen
» Jak zarejestrowac domenę?
» Ile to kosztuje?

 

Wybór nazwy domeny

Decydując się na zaistnienie w Internecie powinieneś zastanowić się nad wyborem domeny. Powinna ona kojarzyć się z Tobą, nazwą Twojej firmy lub typem działalności, jaką prowadzisz. Ponadto powinna być łatwa do zapamiętania, ciekawa i możliwie krótka (najlepiej nazwa.pl lub nazwa.com.pl). Przy rejestracji domeny obowiązuje zasada pierwszeństwa czyli "kto pierwszy ten lepszy"... późniejsze spory są trudne do zostrzynięcia a cena odkupienia może wielokrotnie przewyższyć cenę początkową. Dlatego warto wcześniej zarejestrować interesujące Cię domeny.

Skok na górę strony

Rodzaje domen 

Obecna organizacja domen internetowych miała przede wszystkim na celu ich uporządkowanie Internetu od rodzaju działalności, którą zajmuje się właściciel domeny (ewentualnie ten, który ją wykorzystuje). Założono, że na przykład domena .com powinna być wykorzystywana do celów komercyjnych (commercial), .net dla działalności związanych z siecią internet a domena .org (organization) miała być zastrzeżona dla organizacji, stowarzyszeń itp. Praktyka wskazuje jednak na to, że założonego porządku nie udało sie utrzymać. Przy wzroście zainteresownia Internetem, przy małej ilości rodzajów domen, przyjęte zasady nie są przestrzegane.

Skok na górę strony

Najbardziej ogólną klasyfikacją domen jest ich podział na globalne i narodowe. 

  • Domeny globalne - wbrew nazwie przypisane początkowo do ojczyzny Internetu - USA. W dzisiejszej świadomości internautów wiązane są one jednak z domenami ogólnoświatowych firm i organizacji. Domeny globalne to: .com - działalność komercyjna .net - organizacje, firmy związane z Internetem .org - organizacje, stowarzyszenia (z reguły non-profit) .info - serwisy informacyjne .biz - biznes, pieniądze .gov - organizacje rządowe (w USA) .mil - wojsko (w USA) .edu - placówki edukacyjne (w USA)
  • Domeny narodowe - są to domeny mające na celu identyfikację kraju, którego domena dotyczy. Każde państwo ma przydzielone dwuliterowy skrót. I tak Polska, to .pl, Niemcy .de, Wielka Brytania .uk itd Wyjątkiem są tu USA gdzie narodził sie internet i gdzie używane są głównie domeny globalne.

W praktyce domeny narodowe łączone są z globalnymi, identyfikując zarówno rodzaj działalności właściciela domeny jak i kraj jego pochodzenia np. popularna w Polsce .com.pl

Skok na górę strony

Jak zarejestrować domenę? 

Rejestracją domen globalnych zajmuje się na równorzednych prawach wielu operatorów. W przypadku domen narodowych z reguły w każdym kraju występuje jeden wiodący operator. 

W Polsce jedynym takim operatorem jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Domenę rejestruje się w tym przypadku wypełniając formualrz a następnie wygenrowany wniosek przesyła się faxem do NASK'u. Domena powinna być zarejestrowana w ciągu pięciu dni od przesłania wniosku.

Skok na górę strony

Ile to kosztuje? 

Jako jeden z nielicznych operatorów nie pobieramy opłat za utrzymanie Twojej domeny na naszym serwerze. Jedyny koszt to roczna opłata wobec firmy rejestrującej. W przypadku NASK'u ceny przedstawiają się następująco:

Domena krajowa (.pl) 200 PLN netto

Domeny funkcjonalne NASK (.com.pl)

150 PLN netto
Domeny regionalne NASK (.waw.pl, .wroc.pl ...) 50 PLN netto

Domeną lodz.pl administruje LodzMAN

Domena .lodz.pl 100 PLN netto

 

Skok na górę strony

login
hasło


ultra.Server
to 
pakiet, w którym znajdziesz wszystko co potrzebne do zaistnienia firmy w Internecie.
Więcej informacji... 
Rejestruj...

Kolokacja już od 199zł!
specjalna oferta dla bardziej wymagających klientów. Skorzystaj!
Więcej informacji...

Zostań Partnerem!
zarabiaj pieniądze dzięki stałej współpracy partnerskiej z Ultra.pl!
Więcej informacji... 
Do Webmasterów... 

50% TANIEJ!
niedawno założyłeś firmę? Płać mniej!
promocja StartUp